Diabetická ketoacidóza
Typické příznaky diabetické ketoacidózy: hyperglykémie, acetonový zápach dechu, žaludeční nevolnost (nausea, zvracení), bolest břicha, slabost, omdlévání
Diabetes 1. typu se většinou projeví, až když je zničeno okolo 90 % buněk produkujících inzulín a v organismu nastává hyperglykémie. Jde o situaci, kdy je v organismu vysoká koncentrace glukózy, obvykle kvůli relativnímu nedostatku inzulínu v těle. Jejími příznaky bývají nejčastěji únava, žízeň, časté močení, opakující se kožní a močové infekce, pomalé hojení ran a někdy také úbytek váhy. Trvá-li u diabetu 1. typu takový stav delší dobu a to se stává, nepodává-li si pacient dostatek inzulínu, či dokonce vůbec žádný, organismus nemůže využívat glukózu jako zdroj energie a začíná zpracovávat tukové zásoby. V těle se pak kromě glukózy hromadí také zplodiny metabolismu tuků, zejména kyselých ketolátek, které mohou ve větší koncentraci vést až k život ohrožujícímu stavu – diabetické ketoacidóze.
Za nebezpečné hodnoty lze v tomto ohledu považovat hladiny glykémie nad 20 mmol/l, ale pozornost je třeba věnovat i hladinám nižším – kolem 15 mmol/l, i ty se mohou pojit s ketoacidózou, zejména u pacientů léčených inzulínovou pumpou. Počínající ketoacidózu lze kromě výše uvedených příznaků odhalit na základě vyšetření moči pomocí diagnostických proužků. Proužky slouží přímo k ketolátek v moči, kam se vylučují v případě jejich nadbytku v krvi. Některé glukometry jsou s pomocí speciálních testačních proužků schopny odhalit zvýšené ketolátky v krvi. První příznaky ketoacidózy by měly vést pacienta vždy ke snaze snížit glykémii rychle působícím inzulínem. Pokud se to nepodaří a potíže přetrvávají dále, je namístě vyhledat lékařskou pomoc.