diabetolog3.jpg

Poradna

Trápí vás v souvislosti s diabetem nějaký problém? Zeptejte se MUDr. Jana Brože a dalších lékařů spolupracujících s Diacentrem.

Budeme se snažit vám odpovědět co nejdříve od zadání dotazu.

Carelink Personal

Dobrý den, používám CGM Guardian firmy Medtronic a jejich systém generování zpráv Carelink Personal. Troufám si tvrdit, že tyto zprávy sloužící lékaři jako podklad pro stanovení další léčby jsou v případě samostatného zařízení bez pumpy téměř bezcenné a spíše matoucí. Příklad - statistické údaje jako podíl hodnot mimo cílový rozsah nebo průměrná AUC jsou založeny pouze na hodnotách naměřených glukometrem, hodnoty změřené senzorem jsou zcela ignorovány. Přitom všechny potřebné informace jsou k dispozici, stačí se podívat do staženého CSV souboru. Dotaz - co si jako lékaři o těchto reportech myslíte Vy? Děkuji za odpověď.
Odpověd od: MUDr. Jan Brož
Dobrý den, vzhledem ke komplikovanosti dotazu, jsme o vyjádření požádali zástupce výrobce. Zde je odpověď. Při odpovědi na tento dotaz by bylo třeba znát víc konkrétních informací. Jaké zařízení používá pacient ? Od toho se odvíjí jaké zprávy má k dispozici. Který report pacient používá k interpretaci dat senzoru? Bez znalosti těchto podrobnosti je možná odpověď pouze všeobecně v několika bodech. AUC – Area Under the Curve se v nejnovějších správách na CareLink Personal již nepoužívá, proto je důležité zjistit zdroj , ze kterého pacient čerpá informace. Aktuálně již pouze Above a Below target. Pokud budeme předpokládat, že pacient má na mysli pouze průměrné hodnoty mimo cílový rozsah (Tedy Readings Above a Readings Below target), poté bych doporučil vygenerovat zprávu „Assessment and Progress” tedy “Hodnocení a Průběh”, kde jsou brány v potaz především údaje ze senzoru. Pokud pacient data ze senzoru nevidí možná je to proto, že používá zprávu Přehled senzoru a glukometru. Pro tuto zprávu platí: Nízký počet údajů ze senzoru = zpráva bez křivek senzoru, tedy pouze BG hodnoty. Starší reporty – je vidět AUC Nové Reporty – AUC chybí, místo AUC se používá Above a Below target Shrnuto: Pro čtení průměrných hodnot ze senzoru doporučujeme „Assessment and Progress” tedy “Hodnocení a Průběh”

posilovani a vyzivove doplnky

Dobrý den, 17 letý syn s diab.1 se rozhodl posilovat, vyzivova poradkyne mu doporucila protinove napoje a tzv. kreatin, nejsou tyto produkty pro syna nevhodne? predem dekuji za odpověd Jasanská
Odpověd od: MUDr. Jan Brož
Dobrý den, doporučuji tuto otázku probrat s ošetřujícím lékařem vašeho syna a to i v kontextu náročnosti zátěže v posilovně.

Insumed

Zdravím,jaký názor máte na lék Insumed.N léčbu cukrovky 2.typu.
Odpověd od: MUDr. Jan Brož
Dobrý den, děkujeme za váš dotaz. Hodnocení léků ani potravních doplňků není v naší kompetenci. Děkujeme za pochopení.

Dopis

Jsem diabetik 2 stupně už asi 10 let a momentálně si picham 42 jednotek inzulínu jen na večer a to Toujeo mam také beru ráno SIOFOR 1000 mg a k tomu jsem bral Glinepirid 3 mg ráno. Večer beru SIOFOR 1000mg a ten inzulín. Občas mívám po ránu když se měřím 9,o ale spíše to mívám nižší. Paní doktorka při posledním odběru zjistila že dlouhodobě cukr není tak moc dobrý a předepsal mi recept naGlimepirid 4mg a řekla mi že jestli to nebude lepší že sibudu muset píchat 4x denně inzulín. Před dvěma ruky jsem skončil s paraglidingem a lékař ke kterou jsem chodil jako k leteckém lékaři mi řekl že je lepší když mám ve vzduchu více hladiny cukru než mít menší. Tak nevím jestli to je hrozba nebo to mám brát vážně ohledně 4 X píchat denně. Když odmítnou co potom dál. Děkuji Ruda
Odpověd od: MUDr. Jan Brož
Dobrý den, bez znalosti pacienta nelze postup lékařů komentovat. Ale v principu vám paní doktorka říká, že nezlepší-li se výsledky glykémií po přidání glimepiridu, což je jeden z nejsilnějších "prášků", bude možná nutné přidat inzulín. To odpovídá doporučeným postupům. Otázku případného inzulínu s ní pak prodiskutujte.

Insumed

Dotaz od: Miroslav Makovec
Prosím o vyjádření k léku Insumed. Mohu ho brát spolu s léky na cukrovku ? Mám 13,5
Odpověd od: MUDr. Jan Brož
Dobrý den, děkujeme za váš dotaz. Hodnocení léků ani potravních doplňků není v naší kompetenci. Děkujeme za pochopení.

Dotaz na typy diabetu

Dne 17.1.2022 jsem zežloutl a byl přijat na FN. Po operaci slinivky, sepsi a reoperaci mi byla odstraněna slinivka s přilehlým okolím. Dne 14.6.2022 jsem byl propuštěn do domácího ošetřování. Od té doby jsem se seznámil s glukoměrem a sledováním GI. Vzhledem k tomu, že mám necitlivé prsty nejen u nohou, ale i u rukou, je pro mě náročné vytlačit kapku krve na testovací proužek. Pak jsem se seznámil s čtečkou a senzorem značky FreeStyle Libre, které mi značně usnadňují udržovat GI v doporučeném intervalu dle vaší brožury. Vzhledem k tomu, že jsem důchodce 75+, dotázal jsem se na možnost příspěvku na úhradu značky FSLibre. Dozvěděl jsem se, že tato pomůcka se předepisuje pouze dětem a nezletilým, protože jsem diabetik II. typu. Po přečtení dalších informací a článku v příloze Práva mi není jasné, proč pacienti s nemocnou slinivkou mají nárok na čtečku se senzory a já, který slinivku nemám a opravdu neodhadnu hypoglykemii, nemám nárok. Prosím o sdělení, jakou podmínku nesplňuji. Miroslav Haupt
Odpověd od: MUDr. Jan Brož
Dobrý den, ano, pokud vám byla odstraněna skutečně celá slinivka, jste v obdobné situaci jako diabetik 1. typu, kterým je Libre hrazena pojišťovnou. Důvod, proč vaše situace není popsána v doporučeních k preskripci, je to, že pacientů jako vy, je málo a doporučení je specificky nezmiňují. Domluvte se s vaším lékařem, aby napsal pojišťovně speciální žádost o úhradu s uvedeným důvodem ekvivalentu k DM1. Domnívám se, že jí schválí.

Dvojité vidění

Zdravím může být dvojité vidění z cukrovky a jak se dá vyléčit? Děkuji za info.s pozdravem Šárka Morongová
Odpověd od: MUDr. Jan Brož
Dobrý den, ano někdy se stane, že takto diabetes působí. V každém případě navštivte očního lékaře, ten stanoví přesnou diagnózu a navrhne, jak situaci řešit.

Diabet 1.typu

Dobrý den, u me 8 leté dcery jsme zjistili cukrovku 1.typu únava u ni nikdy nebyla naopak je extrémně hyperaktivní. Slinivka ji ještě nějaký inzulin je schopna produkovat sama bez krátkodobého inzulinu je schopna být cely den, poprosím jak zachránit zbytek buněk aby stále produkovaly inzulin nedovedu si představit ze by to měla mít do konce života. Je prosím nějaká šance, možnost? Je přece malinka nechci aby měla zničené dětské oslavy a vše co je s tím bohužel spojeno. Moc děkuji za odpověď.
Odpověd od: MUDr. Jan Brož
Dobrý den, chápu vaše obavy. Bohužel zatím žádný prostředek, který by prodlužoval životnost betabuněk k dispozici není. Určitý protektivní vliv má podávaný inzulín.

Dotaz

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně čtení etiket potravin. Etikety uvádí 2 hodnoty, sacharidy a poté cukry, která z těchto hodnot je pro diabetika směrodatná a měl by ji tedy započítat do celkového denního příjmu. Děkuji.
Odpověd od: MUDr. Jan Brož
Dobrý den, v etiketě sacharidy označují celkové množství sacharidů - tedy tato hodnota je směrodatná pro započítání. Položka cukry označuje množství "rychlých sacharidů" - zejména glukózy, sacharózy a laktózy.

Diabetes nebo prediabetes

Před pár lety mi byl náhodně zjištěn vyšší cukr, do diabetologicke poradny nedochazim, léčí mě praktický lékař. Užívám Stadamed, cukr si měřím denně nalačno, hodnoty mám od 6,00-7,00. Mám hypotyreózu, zelený zákal, trombofilii, jsem rok po PE a trombóze LDK, jsem obézní. Opravdu není nutné být pod větší kontrolou u diabetologa? Děkuji za odpověď.
Odpověd od: MUDr. Jan Brož
Dobrý den, pokud je diabetes dobře kompenzován ( pozná se podle hodnoty HbA1c pod 53mmol/l), pak je péče praktického lékaře dostatečná. Ale pokud chcete přejít k diabetologovi, je to pouze na vašem rozhodnutí.

Dotaz

Dobrý den,chci se prosím zeptat.Užívám Glucophage 2x 850,Amaril 1x 2mg.Bylo mě doporučeno užívat doplněk stravy Dialevel kvůli chromu.Má to nějaký význam?Děkuji Franz
Odpověd od: MUDr. Jan Brož
Dobrý den, k účinnosti či neúčinnosti různých potravinových doplňků na léčbu se nevyjadřujeme. Doporučuji všechny látky, které užíváte či vám je někdo doporučuje k užívání, konzultovat s vaším lékařem. Ten vám podá kvalifikovanou informaci.

Kdy se má píchat inzulín?

Dobrý den, zdravím. Mám dotaz ohledně doby příchutí inz injekce Má to být před a nebo po jídle. Je doporučená také doba před a nebo po něm? (Cukrovka 3. Typu, píchání inz 3x denně) Předem díky GČ
Odpověd od: MUDr. Jan Brož
Dobrý den, inzulín je doporučováno aplikovat před jídlem cca 15-20 minut. Jednotlivé typy inzulínu se mohou poněkud lišit, proberte to tedy se svým lékařem. On vám doporučí přesnou dobu aplikace odpovídající typu inzulínu, který používáte.

Poděkování a dotaz

Dotaz od: Karel Beber
Chci Vám poděkovat za knihu "Diabetes a sport" plnou zajímavých informací. Vydali jste jí v roce 2012 - to je dávno před rozšířením CGM. Teď máte k dispozici podstatně lepší data - nechystáte nějakou aktualizaci? Ne že by Vaše doporučení pro sportující diabetiky nebyla platná - ale možnost kontinuálně monitorovat glykémii zcela změnila pravidla hry :-)
Odpověd od: MUDr. Jan Brož
Dobrý den, ano, kontinuální monitorace to hodně usnadnila. Knihu o sportu "máme v seznamu" a věříme, že se nám ji podaří připravit v průběhu následujícího roku.

Dědičnost cukrovky 2 typu

Dobrý den chci se zeptat měla jsem při 1 těhotenství gestacni diabetes pouze na dietě. Jaká je pravděpodobnost gestacni diabetes u 2 těhotenství? Jaká je pravděpodobnost, že po 2 porodu budu mít cukrovku 2 typu? Jsem štíhlá menší postavy rodiče cukrovku nikdy neměli pouze babička z tatovy strany cukrovku 2 typu - byla silnější postavy. Děkuji Hana
Odpověd od: MUDr. Jan Brož
Dobrý den, pravděpodobnost toho, že budete mít při dalším těhotenství opět gestační diabetes, je relativně vysoká. Tělo bude opět "zatíženo" gestačními hormony, které povedou ke zvýšení glykémie jako při prvním těhotenství. Zda se v budoucnu u vás rozvine diabetes 2. typu není jisté a záleží to na vaší životosprávě a fyzické aktivitě, tedy udržovat si váhu a mít pravidelnou fyzickou námahu. Je známo, že ty ženy, které měly těhotenský diabetes mají riziko diabetu 2. typu v budoucnosti o něco vyšší, ale lze tomu předejít.

Diabetyk 2

Zdravím má cukrovku 2 beru tabletky syjofor1000 a ivokana ráno po jedné tabletě a večer beru jenom syjofor 1000 tabletku ale píšou lidi že mají noví lék na cukrovka insumed a že se dá vile IT cukrovka tak sem zvědav esli toje pravda dekuji
Odpověd od: MUDr. Jan Brož
Dobrý den, Insumed je potravinový doplněk. Vědecky ověřené zprávy o tom, že by vyléčil diabetes, nebyly publikovány.
Nastavení soukromí a cookies 🍪

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Více informace a nastavení