Jaký vliv má nedostatek vitamínu A na vznik diabetu?
Beta-buňky se nacházejí v Langerhansových ostrůvcích ve slinivce břišní a produkují inzulín. Pokud dojde k jejich poškození, objeví se cukrovka. Prostřednictvím nové studie, která byla nedávno zveřejněna v časopisu Endocrine Journal, zjistili vědci z Velké Británie a Švédska, že na povrchu beta-buněk existují receptory vitamínu A (nazývají se GPRC5C). „Když jsme přišli na to, že inzulínové buňky tyto receptory mají, snažili jsme se zjistit, proč vnímají právě vitamín A,“ vysvětluje spoluautor studie Albert Salehi z univerzity v Lundu. Při blokaci receptorů beta-buněk tým zjistil, že se snížila i jejich schopnost vylučovat inzulín téměř o 30 %.
Vzhledem k tomu, že nefunkční nebo nedostatečná sekrece inzulínu jsou hlavní příčinnou vzniku diabetu druhého typu, naznačuje tento objev, že nedostatek vitamínu A může hrát při onemocnění diabetem 2. typu stěžejní roli. Výzkum navíc ukázal, že úplný nedostatek vitamínu A způsobuje odumírání beta-buněk, což by mohlo směřovat k objasnění vzniku diabetu prvního typu. „V experimentech vyšlo najevo, že novorozené myši potřebují vitamín A, aby se jim správně vyvinuly beta-buňky. S největší pravděpodobností to platí i pro lidi,“ vysvětluje Albert Salehi. „Tato zjištění každopádně otevírají nové možnosti, jak regulovat sekreci inzulínu, bude ale zapotřebí ještě dalších výzkumů.“
Vědci však zdůrazňují, že zvýšení vitamínu A například pomocí potravinových doplňků může být riskantní. Nadbytek tohoto vitamínu je totiž spojen s osteoporózou a dalšími zdravotními komplikacemi. Ideální je přijímat jej v přirozené stravě, jako jsou například zelenina, různé ovoce, rybí oleje nebo játra. V tomto případě „předávkování“ nehrozí.
Text: Markéta Veselá