Na Ministerstvu zdravotnictví vznikla pacientská rada. V jejím čele stojí zástupce diabetiků.
Pacientská rada má dvacet čtyři členů, ti budou na ministerstvu otevírat podněty pacientů, kteří doteď neměli možnost rozhodnutí státní instituce přímo ovlivnit. Kromě zprostředkovávání hlasů pacientů bude rada zároveň přinášet další témata k diskusi a vyjadřovat se k navrhovaným opatřením.
„Pro pacienty a jejich organizace vzniká komunikační propojení, které může, jak věřím, usnadnit přímý kontakt pacientů a Ministerstva zdravotnictví. Velký význam vidím zejména v oblasti tvorby a změn legislativy. Přímá komunikační cesta přes nově jmenovanou radu bude jistě zárukou, že pacientův hlas bude slyšet. Jsem rád, že mohu být nejen diabetické veřejnosti v tomto ohledu nápomocen,“ řekl Vlastimil Milata z organizace Diaktiv, který byl zvolen předsedou rady.
Vybudování rady trvalo zhruba dva roky a vzešlo z podnětu náměstkyně Lenky Tesky Arnoštové. Nakonec byla rada ustavena 4. srpna příkazem ministra, přičemž její členové jsou jmenováni z řad pacientských organizací.
Protože v České republice neexistuje žádná legislativní definice pacientské organizace, muselo ministerstvo nejprve stanovit jasná pravidla, co musejí vybrané pacientské organizace, jejichž zástupci mají být v radě, splňovat. Inspirovalo se například v zahraničí nebo u mezinárodních institucí. Mezi hlavní zásady výběru patří, že organizace musí být reprezentativní a pacienti ji musejí vést nebo se přímo podílet na jejím řízení. Dalšími podmínkami pak jsou transparentnost, nezávislost, neutrálnost a v neposlední řadě také dlouhodobější působení, což poskytuje jistotu, že daná organizace zastupuje pacienty systematicky a efektivně.
Text: Zuzana Košutová