Pomáhají vlašské ořechy v prevenci cukrovky druhého typu?
Tento výzkum, který probíhal na Kalifornské univerzitě v Los Angeles, sledoval více než 34 000 dospělých Američanů. Respondenti, kteří konzumovali vlašské ořechy, jich jedli v průměru přibližně jednu a půl polévkové lžíce denně. Avšak u těch, kteří si denně dávali dvojnásobek této dávky, byl o 47 % nižší výskyt onemocnění diabetem 2. typu.
Respondenti ve věku 18–85 let odpovídali na otázky ohledně svého běžného jídelníčku, navíc byli vyšetřeni na diabetes za použití běžných laboratorních měření, včetně hladin glukózy nalačno a hemoglobinu A1c. Ti, kteří uvedli konzumaci ořechů, vykazovali nižší riziko diabetu 2. typu ve srovnání s těmi, kteří nejedli žádné ořechy bez ohledu na věk, pohlaví, rasu, vzdělání, BMI a množství fyzické aktivity.
Studie zaměřené na ořechy budou pokračovat
Doktorka Lenora Arabová z David Geffen School of Medicine na Kalifornské univerzitě v Los Angeles k tomu říká: „Jasná souvislost mezi konzumací ořechů a nižším výskytem cukrovky druhého typu je další z důvodů, proč ořechy do jídelníčku zařazovat. Jiné výzkumy navíc ukazují, že hlavně vlašské ořechy mohou být také přínosné pro kognitivní funkce a zdraví srdce.“ A proč právě vlašské ořechy? Jsou totiž bohatým zdrojem polynenasycených tuků (omega 3 mastných kyselin a alfa-linolenové kyseliny).
Vedoucí výzkumu však upozorňují i na to, že dotázaní vyplňovali údaje, které zaznamenávaly jejich stravování jen během několika dní. Je proto potřeba provést další studie zaměřené na ořechy a jejich vliv na rozvoj diabetu.
Text: Markéta Veselá