Co nám naznačuje dlouhodobě sladká chuť v ústech?
Cukrovka
Pokud není dobře regulována hladina cukru v krvi, je možné, že budete v puse cítit sladkost. Diabetes rovněž často způsobuje takzvanou diabetickou ketoacidózu. Dochází k ní, když si tělo bere energii z tuků místo z cukrů a v těle se objevují tzv. ketony, které stojí za sladkou chutí v ústech.
Infekce
Sladko v ústech často vyvolávají některé bakteriální infekce. Může se to týkat infekcí horních cest dýchacích, ale i obyčejné chřipky. Sladkost však v tomto případě vymizí, hned jak odezní sama nemoc.
Neurologické stavy
Další příčinou může být i poškození nervů, ke kterému dochází z důvodu špatně kompenzovaného diabetu. Týká se to například i mrtvice, kdy se objevují smyslové dysfunkce.
Reflux
V tomto případě dochází k vracení trávicích kyselin do jícnu a nakonec do úst. Může se projevovat sladkou nebo kovovou pachutí v ústech. Obvykle dojde ke zmírnění po nasazení diety nebo léků.
Těhotenství
Způsobuje změny v hormonálních hladinách a má vliv i na trávicí soustavu. Objevovat se však může i kovová pachuť a problémy s pálením žáhy.
Používání léků
Ve většině případů se jedná o léky, které jsou předepisovány při závažnějších onemocněních. Například léky určené pro chemoterapii často mění chuť v ústech.
Základem je správná diagnóza
Některé nemoci ovlivňují čichové či respirační systémy, jiné mají vliv na hormony nebo neurologický systém. Pro přesné stanovení příčiny je vždy nutné navštívit lékaře, který provede nezbytná vyšetření od odběrů krve přes neurologická vyšetření až po endoskopii. Pokud tedy častěji v ústech pociťujete sladkou chuť, neotálejte s návštěvou lékaře. Včasná diagnóza pomůže předejít závažnějším komplikacím.
Text: Markéta Veselá