Co zvyšuje cholesterol a jak si udržet jeho správné hodnoty?
Cholesterol máme v těle všichni. Jedná se o voskovitou tukovou látku, která vypadá jako hustý žlutý olej. Nachází se v každé buňce našeho těla a je přirozeně produkována jaterními buňkami. Lidské tělo spotřebuje každý den přibližně 2 g cholesterolu, není však odkázáno pouze na vlastní produkci – cholesterol přijímáme také skrze konzumaci určitých druhů potravin (např. červené maso, vejce, tučné sýry, máslo…).
Cholesterol je klíčový hned pro několik funkcí v našem těle. Díky cholesterolu:
- dochází k tvorbě hormonů,
- syntéze vitamínu D,
- máme „palivo“ pro mozek,
- tvoří se nám žluč.
Cholesterol je tak pro naše tělo nezbytný, problém však může nastat, pokud je jeho hladina v našem těle příliš vysoká. Důležité je uvědomit si, že v našem těle nalezneme tři různé druhy tuků:
- LDL cholesterol, který je v těle nežádoucí, protože se pomalu ukládá v tepnách, postupně je zužuje a tím zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.
- HDL cholesterol, který je naopak žádoucí, jelikož pomáhá odstranit nadbytečný nežádoucí cholesterol z krevního oběhu a navrací jej zpět do jater, kde se rozkládá a může být následně vyloučen z organismu.
- Triglyceridy (jednoduché tuky).
Jaké jsou optimální hodnoty cholesterolu?
Celková hladina cholesterolu nám říká, kolik cholesterolu je v krvi bez ohledu na jeho formu. Optimální hodnota u dospělého zdravého člověka nepřesahuje 5,2 mmol/l. Za zvýšenou hladinu cholesterolu se považuje hodnota od 5,2 do 6,2 mmol/l. Vyšší hodnoty jsou označovány jako rizikové.
Cholesterol a diabetes
Diabetes snižuje hladinu HDL cholesterolu, tedy toho „dobrého“, a naopak zvyšuje hladinu toho „špatného“. Tento stav se nazývá diabetická dyslipidémie. Diabetici jsou tak náchylnější k vyšší hladině cholesterolu, což může vést ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění a mrtvici. Proto je nutné snažit se udržovat hladinu cholesterolu v optimálním rozmezí, které je ale podstatně nižší, než je hodnota uvedena výše jako normální u zdravého člověka.
Co způsobuje zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi?
Je to především nadměrná konzumace živočišných tuků či zvýšená syntéza (nadprodukce) cholesterolu v játrech. Ta bývá často dědičná a může se vyskytnout i u těch, kteří upřednostňují rostlinné tuky a zdravou výživu. Rizikovými faktory zvýšené hladiny cholesterolu jsou:
- nadměrná konzumace potravin zvyšujících cholesterol v krvi,
- kouření,
- nadváha či obezita, nedostatek pohybu,
- stres,
- nadměrné solení,
- konzumace alkoholu.
Základem léčby vysoké hladiny cholesterolu v krvi je tedy zdravý životní styl.
Jaké potraviny jíst, pokud máte vysoký cholesterol?
Pokud máte zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi, vyřaďte z jídelníčku tučná jídla, sladkosti, uzeniny, alkohol a polotovary. Vaše strava by naopak měla obsahovat dostatek ovoce, zeleniny, celozrnného pečiva, ryb, zdravých tuků a dále pak dostatek vlákniny, vitamínů a omega-3 mastných kyselin. Vhodnými potravinami například jsou:
- ořechy a semínka,
- mořské plody a ryby,
- ovoce (jablka, jahody, avokádo),
- zelený čaj,
- rostlinné oleje (pozor ale na kokosový olej),
- fermentovaná červená rýže,
- listová zelenina (špenát, saláty),
- kvalitní hořká čokoláda,
- luštěniny (fazole, čočka a hrách).
Shrnutí:
Cholesterol je nezbytný pro několik klíčových funkcí v našem těle, ale jeho zvýšená hladina představuje zdravotní riziko. Existují tři hlavní druhy tuků v těle: LDL („špatný“ cholesterol), HDL („dobrý“ cholesterol) a triglyceridy. Optimální hladina celkového cholesterolu u dospělých by neměla přesáhnout 5,2 mmol/l, u diabetiků by měla být ještě nížší. Zvýšenou hladinu může způsobit nadměrná konzumace živočišných tuků, dědičná predispozice, kouření, nadváha, nedostatek pohybu, stres, nadměrné solení jídel a konzumace alkoholu. Diabetici jsou zvláště náchylní k diabetické dyslipidémii a proto se hladina cholesterolu a dalších lipidů pravidelně kontroluje. Správná hladina cholesterolu se udržuje zdravým životním stylem, který mj. zahrnuje vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, ryby, zdravé tuky, a omega-3 mastné kyseliny. Nestačí-li to, pak i léky. Zeptejte se svého lékaře, jakou hladinu cholesterolu máte.