Jak cukrovka ovlivňuje hojení ran?
Studie prováděná v roce 2013 prokázala zřejmou souvislost mezi diabetem a hojením ran. Přesněji řečeno souvislost mezi hladinou cukru v krvi a schopností těla bojovat s infekcí. To znamená, že cukrovka může způsobit, že se různé rány hojí pomaleji než u zdravých jedinců. Navíc se zvyšuje pravděpodobnost infekce a dalších komplikací.
I drobná ranka může pozlobit
Proto je vždy důležité žádné zranění nepodceňovat a věnovat zvýšenou pozornost péči o pohmožděnou kůži. I tak ale diabetici musejí počítat s delší dobou hojení a rizikem vzniku infekce. Ta se může šířit do okolní tkáně či kostí a být nebezpečná. Velmi nepříjemná jsou především zranění v oblasti nohou, která mohou mít vliv i na kvalitu života postiženého. Diabetické vředy na nohou postihují až 15 % pacientů a v některých případech vedou až k amputaci.
Proč má diabetes vliv na hojení?
V případě, kdy je hladina glukózy v krvi chronicky zvýšená, narušuje funkci bílých krvinek, což vede k neschopnosti bojovat proti bakteriím. Špatně kompenzovaný či vůbec nekompenzovaný diabetes zhoršuje i krevní oběh. Při zpomalení oběhu se pak živiny dostávají k zraněnému místu pomaleji, což komplikuje hojení. Na delší léčbě se podepisuje i zvýšené pocení, suchá a popraskaná kůže či infekce nehtů (může se rozšířit na poraněné místo).
Vědecké výzkumy odhalují i další možné příčiny, proč se diabetes negativně podepisuje na pomalejším zacelování ran:
oslabuje produkci hormonů spojených s růstem a hojením
- snižuje schopnost regenerace krevních cév
- oslabuje kožní bariéru
- snižuje tvorbu kolagenu
Nejúčinnější prevencí proto je dobře kompenzovaný diabetes bez velkých výkyvů hladiny cukru v krvi a kvalitní ošetření poranění.
Text: Markéta Veselá