Víte, jaké jsou největší změny v úhradách zdravotnických pomůcek pro diabetiky?
Novela zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, vstoupila v účinnost 1. ledna 2019. Některé změny v ní obsažené se už projevily. Například od 1. října 2019 začala nabíhat celá řada nových zdravotnických prostředků, které dosud nebyly hrazeny. Patří mezi ně i náplasťové inzulínové pumpy (82 000 Kč/první rok a další tři roky úhrada 75 000 Kč) a glukometr s integrovaným bolusovým kalkulátorem a komunikací s chytrým zařízením (nárok 1 000 Kč/ 6 let).
Na největší změny v úhradách zdravotnických pomůcek pro diabetiky si budeme muset ještě chvíli počkat.
U některých zdravotnických pomůcek se totiž od 1. prosince 2019 navýší úhrada nebo počet kusů, na které pacienti budou mít nárok. „Pro osoby s diabetem léčené intenzifikovaným inzulínovým režimem se při splnění podmínek stanovených tentokrát přímo v příloze zákona výrazně mění k lepšímu možnost využívání aplikační, ale především monitorovací techniky,“ vysvětluje Vlastimil Milata, předseda Pacientské rady ministra zdravotnictví ze spolku DIAKTIV CZECH REPUBLIC. „Jehel k inzulínovým perům nebude hrazeno 200 kusů za rok, jak je tomu nyní, ale 500 kusů za rok. Proužků do glukometru bude při aplikaci tří a více injekcí inzulínu za den 1 500 kusů za rok namísto současného 1 000 kusů za rok. U osob mladších 18 let a těhotných diabetiček bude od prvního prosince letošního roku úhrada až 2 500 kusů proužků za rok. Senzory a vysílače pro kontinuální monitorování glykémie budou hrazeny do výše 52 170 Kč bez DPH za rok, což u některých systémů znamená plnou úhradu při trvalém využívání. Bezkalibrační systém FGM skenující glykémii, ale neumožňující automatický alarm při mimo limitních hodnotách bude také plně hrazen, a to v počtu 26 senzorů na rok. Při využívání tohoto systému nelze současně předepsat glukometr a proužky ve stejném objemu. Tady je omezení na 100 kusů ročně a u dětí do 18 let včetně 300 kusů ročně. Mezi další změny novely patří snížení výčtu zdravotnických prostředků, které podléhaly schválení revizním lékařem. Tato změna platí od ledna letošního roku,“ popisuje Vlastimil Milata.
Pro osoby léčené inzulínovým režimem do dvou aplikací denně a osoby léčené neinzulínovými injekčními léčebnými přípravky se množství proužků a jehel do aplikačních per nemění.
„Negativní změnou je snížení množství proužků pro osoby léčené perorálními antidiabetiky, kde se současný počet 400 kusů za rok snižuje na 100 kusů za rok. Dle názoru mnohých praktických lékařů, terénních diabetologů, a především zástupců pacientů je to výrazný krok zpátky a cílené a efektivní terapii to rozhodně neprospěje,“ dodává Vlastimil Milata. Pacienti, kteří byli s diabetem v péči praktického lékaře, dosud nemohli mít proužky a glukometry hrazené ze zdravotního pojištění k dispozici vůbec. Od 1. prosince 2019 je ve výše uvedeném výrazně sníženém množství mít mohou.
Pokud nevíte, jak byste měli postupovat v případě, že potřebujete nějakou zdravotnickou pomůcku, zeptejte se praktického lékaře, internisty, diabetologa, případně sestry. Všechny informace naleznete také v metodice zdravotní pojišťovny, ve které jsou stanoveny podmínky pro úhradu zdravotnického prostředku.