Bude Apple tím, kdo vyvine neinvazivní monitorování cukru v krvi?
Společnost Apple se nedávno nechala slyšet, že ve své centrále v Palo Altu zaměstnává asi třicítku lidí z oblasti bioinženýrství. Ti se snaží vyvinout způsob měření glykémie pomocí optických senzorů. Vzhledem k tomu, v jakém byznysu firma působí, je velmi pravděpodobné, že by v případě úspěchu Apple implementoval řešení do nositelné elektroniky, například do svých Apple Watch. Pro desítky milionů diabetiků po celém světě by se pak podobné hodinky s logem nakousnutého jablka staly nepostradatelným společníkem.
Populární výrobce spotřební elektroniky v tom však není sám. Společnost Verily, která patří i s celým Googlem pod konglomerát Alphabet, se rovněž snaží ve spolupráci s dalšími partnery vyvinout podobná neinvazivní řešení. Verily vkládá naděje především do projektu kontaktní čočky, která by měla zjišťovat koncentraci cukru v krvi ze slz. Společnost spolupracuje také na menších a levnějších senzorech glukózy s firmou Dexcom, jež nabízí malý podkožní senzor kontinuálně monitorující hladinu cukru pacienta.
Nepropadejme ale nekritickému optimismu. Vše je zatím ve stadiu vývoje a všichni víme, že i těm největším farmaceutickým korporacím trvalo desítky let dostat se v měření glykémie alespoň na dnešní úroveň. Před Applem i Verily je ještě dlouhá a trnitá cesta, přičemž nikde není řečeno, že je na jejím konci čeká úspěch. Pokud by se jim to ale podařilo, vyřešily by jeden z velkých problémů dnešní medicíny a diabetikům obou typů by znatelně usnadnily život, nemluvě o výrazném snížení nákladů na léčbu s nemocí spojenou.
Text: Martin Pavlović